Yeni bir terapi yöntemi: Matrix Ritim Terapisi

Hürriyet
24/10/2022

MATRİX-Ritim-Terapisi, fizik tedavi veya fizyoterapide başarılı şekilde kullanılan yeni bir terapi yöntemi. Dr. Ulrich Randoll Matrix Ritim Terapisi konsepti workshop çalışmalarına katılmak üzere ikinci kez Çeşme’ye geldi.

Almanya’nın Münih kentinde bulunan Dr. Randoll Enstitüsü tarafından düzenlenen “24. Uluslararası Matrix Ritim Terapisi Çalıştayı”nda Hindistan, İngiltere, Almanya, Avusturya, Bahreyn, Türkiye gibi ülkelerden katılan Matrix Ritim Terapisi uygulayıcısı doktor, fizyoterapist, veterinerler vaka sunumları ve atölye çalışmaları yaptı. Dr. Randoll 1981 yılında Goethe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1985 yılında Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Dr. Randoll klinik gözlemleri sonucunda hücre bazında biyo-fizik araştırmalara yöneldi. Bu çalışmaları sonucunda Dr. Randoll hücre kalitesi yönetimi kavramını geliştirdi ve Matrix Ritim Terapisi tedavisini geliştirdi. Halen Almanya’nın Münih kentindeki kliniğinde hasta bakan Dr. Randoll, sağlığın ritmini oluşturan Matrix Ritim Terapisi’ni tanıtmak için dünya genelinde workshoplara katılıyor. Dr.Randoll Institut Başkanı ve Bilimsel Direktörü ,Dr. Ulrich G.Randoll, Matrix Ritim Terapisini Kısa ve öz şöyle anlattı:

TEDAVİNİN ÖZELLİĞİ
Matrix Ritim Terapisi, özel tasarlanmış Matrixmobil aletinin resonatör başlığı sayesinde iskelet kaslarının kendine özgü fizyolojik titreşimlerini manyetik olarak stimüle eden bir terapi tekniğidir. Başta iskelet kasları olmak üzere tüm hücrelerimizin fizyolojik titreşimlerini stimüle eder. Hücresel ritmin normalleşmesini sağlar, hücrelerin içerisinde besleyici maddelerin akışının hızlanmasına neden olur. Vücut hücrelerinin ritmine bağlı olan biyokimyasal ve fiziksel süreçler normalize edilip, doğal iyileşme mekanizmaları harekete geçirilerek kuvvetlendirilir.

NEREDE KULLANILIR?
Vücudumuzdaki hücreler, sağlıklı oldukları sürece ritmik bir şekilde hareket ederler. Bu ritmik hareketler herhangi bir sebeple bozulursa, hücrelerin içinde yaşadıkları ‘bağ dokusu’ veya ‘Matrix’ denilen dokuda yapışıklıklar olur. Buradaki hücre titreşiminde yavaşlama meydana gelir. Bu durumda hücreler yeterince beslenemez, ortaya çıkan atık maddeler bu bölgeden uzaklaştırılamaz. İlgili bölgede öncelikle hastanın kolaylıkla farkına varamadığı hafif bir hassaslaşma olur; daha sonra (özellikle ağrı ile kendini gösteren) ciddi problemler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar da zaman içinde yerine göre kas, kemik, kıkırdak, damar sistemleri ve sinir dokularına etki eder. İşte Matrix Ritim Terapisi bu süreçlere karşı (önlemede ve tedavide) kullanılır.

KAS VE İSKELET SİSTEMİ
Kas, iskelet sistemi başta olmak üzere dolaşım sistemi, sinir sistemi özellikle sempatik parasempatik uygulamalar ile solunum ve nörolojik rehabilitasyon gibi temel konu başlıklarında etkili olur.Matrix Ritim Terapisi, kas ritmini taklit ederek bozulmuş hücre sürecini adapte eder. Derin doku katmanlarına etki eder, ağrısız bir tedavidir. Titreşim 8 – 12 Hz aralığında uygulanır, dokuda pompalama – emme etkisini taklit eden basınçlar oluşturulur. Sinir uçları uyarılır, bütün doku kendi olması gereken orijinal ritmine adapte olur, kaslarda mikro esnemeler meydana gelir.

İZMİR VE ÇEŞME DOĞRU ÇÖZÜM
“İzmir’de Matrix Ritim Terapisi için aradığımız her şey mevcut. Çok kaliteli doğal ürünlerle beslenmek mümkün, Çeşme’de verilen kaliteli turizm hizmeti ve kendi ürettikleri ürünleri kullandıkları organik mutfak bizim için çok önemli. Hamam gibi eski Osmanlı geleneğinde sağlık için uygulanan sistemler mevcut. O nedenle dünyadan çok sayıda doktor ve fizyoterapistle Çeşme’ye tekrar geldik. Kaplıcalar Çeşme’yi seçmemizde etkili oldu. Bizim vücudumuzun ihtiyacı olan şey kaplıca suyundan alacağımız elektrondur, o da sadece çıkıştaki taze suda var. Sağaltıcı olan ve şifa veren kaplıca suyundaki elektronlardır, içindeki mineraller değildir. Şifa bulmada asıl önemli faktör kaplıca suyunun içerdiği elektronlardır. Türkiye’deki kaplıca suyunun kalitesini yani geleneksel bilgi ve uygulamayla tıbbi buluşum Matrixmobil’i buluşturmak istiyoruz.”

TÜRKİYE’DE HAK
ETTİĞİ YERDE DEĞİL
MaRhyThe Genel Müdürü Sema Randoll tarafından yürütülen çalıştay hakkında bilgi veren Matrix Ritim Terapisi Türkiye temsilcisi Dr. Mustafa Erşin, Matrix konsept bilincini daha geniş kitlelere duyurmak istediklerini söyledi. Dr. Erşin,“Matrix Ritim Terapisi Türkiye’de henüz hak ettiği yerde değil. Sakatlık iyileşmesi, kırık iyileşmesini hızlandıran özelliğiyle şu anda özellikle spor kulüplerinde geniş kapsamda kullanılıyor. Sağlıklı insanlarda da başta stres ve bağışıklık sistemi problemlerinin tamamında Matrix Ritim Terapisi tedavisinin sistemik bir destek olarak çok etkin bir uygulama olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

Diğer Haberler

MaRhyThe Türkiye