Sağlığın ritmi Çeşme’de atıyor

Alaçatı Haber
10/10/2022

Almanya’nın Münih kentinde bulunan Dr. Randoll Enstitüsü tarafından düzenlenen “24. Uluslararası Matrix Ritim Terapisi Çalıştayı” Çeşme’de başladı. 8 – 15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen çalıştayda Hindistan, İngiltere, Almanya, Avusturya, Bahreyn, Türkiye gibi ülkelerden katlan Matrix Ritim Terapisi uygulayıcısı doktor, fizyoterapist, veterinerler vaka sunumları ve atölye çalışmaları yapıyor.

MATRİX RİTİM TERAPİSİ NEDİR?

Matrix Ritim Terapisi, Alman Dr. Ulrich Randoll tarafından temellendirilmiş bir metottur. Özel tasarlanmış Matrixmobil aletinin resonatör başlığı sayesinde iskelet kaslarının kendine özgü fizyolojik titreşimlerini manyetik olarak stimüle eden bir terapi tekniğidir. Başta iskelet kasları olmak üzere tüm hücrelerimizin fizyolojik titreşimlerini stimüle eder. Hücresel ritmin normalleşmesini sağlar, hücrelerin içerisinde besleyici maddelerin akışının hızlanmasına neden olur.

Vücut hücrelerinin ritmine bağlı olan biyokimyasal ve fiziksel süreçler normalize edilip, doğal iyileşme mekanizmaları harekete geçirilerek kuvvetlendirilir. Temelde en önemli özelliği hücrenin çalışmasının verimliliğini arttırmak, fonksiyonlarındaki bozulmaları düzelterek hem hücrenin kendisini, hem de hücrenin oluşturduğu doku ve organın performansını artırmaktır.

NEREDE KULLANILIR?

Vücudumuzdaki hücreler, sağlıklı oldukları sürece, ritmik bir şekilde hareket ederler. Bu ritmik hareketler herhangi bir sebeple bozulursa, hücrelerin içinde yaşadıkları ‘bağ dokusu’ veya ‘Matrix’ denilen dokuda yapışıklıklar olur. Buradaki hücre titreşiminde yavaşlama meydana gelir. Bu durumda hücreler yeterince beslenemez, ortaya çıkan atık maddeler bu bölgeden uzaklaştırılamaz. İlgili bölgede öncelikle hastanın kolaylıkla farkına varamadığı hafif bir hassaslaşma olur; daha sonra (özellikle ağrı ile kendini gösteren) ciddi problemler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar da zaman içinde yerine göre kas, kemik, kıkırdak, damar sistemleri ve sinir dokularına etki eder. İşte Matrix Ritim Terapisi bu süreçlere karşı (önlemede ve tedavide) kullanılır.

Kas, iskelet sistemi başta olmak üzere dolaşım sistemi, sinir sistemi özellikle sempatik parasempatik uygulamalar ile solunum ve nörolojik rehabilitasyon gibi temel konu başlıklarında etkili olur.Matrix Ritim Terapisi, kas ritmini taklit ederek bozulmuş hücre sürecini adapte eder. Derin doku katmanlarına etki eder, ağrısız bir tedavidir. Titreşim 8 – 12 Hz aralığında uygulanır, dokuda pompalama – emme etkisini taklit eden basınçlar oluşturulur. Sinir uçları uyarılır, bütün doku kendi olması gereken orijinal ritmine adapte olur, kaslarda mikro esnemeler meydana gelir.

MATRİX RİTİM TERAPİSİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Dr. Ulrich Randoll kendi uygulaması olan Matrix Ritim Terapisi’nin ortaya çıkış süreciyle ilgili şunları anlattı:
“Hayat bir süreçtir, hastalık da bu sürecin yavaşlaması ya da durmasıdır. Yaşama baktığımızda her şeyin bir ritim içinde oluştuğunu görüyoruz. Vücudumuzdaki bu ritimler nereden geliyor diye araştırdığımda hücrelerimizin kendine özgü titreşimlerinden geldiğini gördüm. Bunu bir orkestra ve orkestranın içindeki enstrümanlar gibi de görebiliriz. O zaman hastalıktaki aksayan süreci doğru ritimlerle düzeltebiliriz diye düşündüm. İyileşme için hücrenin aktive edilmesi yani hücre dışı matrixin doğaya uygun olarak uyarılması, hücresel ortam koşullarının değiştirilmesi gereklidir. İşte Matrix Konsepti böyle doğdu, 1996 yılında Matrix Terapisi kavramı ortaya atıldı ve bilimsel kabul gördü.”

ŞİFALI FREKANSLAR (8 – 12 Hz)

“Hastalık benim için vücutta akış halindeki sürecin bloke olmasıdır. Blokaj yaşandığında 8 – 12 Hz’lik titreşimi kaybediyoruz, ben Matrixmobil ile dışarıdan mekanik bir uygulamayla bu blokajı açıyorum. O nedenle Matrixmobil hemen her hastalık için uygulanabilir, çünkü doğal bir titreşim ve yan etkisi yok. Ben vücudumuza orkestranın doğru çalabilmesi için olması gereken ritmini hatırlatıyorum. Matrixmobil’de uyguladığım 8 – 12 Hz frekans ile vücudumuza Mozart çalıyorum. Oysa modern tıbbın uyguladığı diğer fizyoterapi aletleri tekno müzik çalıyor. Ancak insan vücudu tekno müzik dinlemek istemez, o sadece gürültüdür.”

İZMİR VE ÇEŞME DOĞRU ÇÖZÜM OLABİLİR

“İzmir’de Matrix Ritim Terapisi için aradığımız her şey mevcut. Çok kaliteli doğal ürünlerle beslenmek mümkün, Çeşme’de verilen kaliteli turizm hizmeti ve kendi ürettikleri ürünleri kullandıkları organik mutfak bizim için çok önemli. Hamam gibi eski Osmanlı geleneğinde sağlık için uygulanan sistemler mevcut. O nedenle dünyadan çok sayıda doktor ve fizyoterapistle Çeşme’ye tekrar geldik. Kaplıcalar Çeşme’yi seçmemizde etkili oldu. Bizim vücudumuzun ihtiyacı olan şey kaplıca suyundan alacağımız elektrondur, o da sadece çıkıştaki taze suda var. Sağaltıcı olan ve şifa veren kaplıca suyundaki elektronlardır, içindeki mineraller değildir. Şifa bulmada asıl önemli faktör kaplıca suyunun içerdiği elektronlardır. Türkiye’deki kaplıca suyunun kalitesini yani geleneksel bilgi ve uygulamayla tıbbi buluşum Matrixmobil’i buluşturmak istiyorum.”

TÜRKİYE’DE HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

MaRhyThe Genel Müdürü Sema Randoll tarafından  yürütülen çalıştay hakkında bilgi veren Matrix Ritim Terapisi Türkiye temsilcisi Dr. Mustafa Erşin de, Matrix konsept bilincini daha geniş kitlelere duyurmak istediklerini söyledi. Dr. Mustafa Erşin,“Matrix Ritim Terapisi Türkiye’de henüz hak ettiği yerde değil. Sakatlık iyileşmesi, kırık iyileşmesini hızlandıran özelliğiyle şu anda özellikle spor kulüplerinde geniş kapsamda kullanılıyor. Sağlıklı insanlarda da başta stres ve bağışıklık sistemi problemlerinin tamamında Matrix Ritim Terapisi tedavisinin sistemik bir destek olarak çok etkin bir uygulama olduğunu söyleyebilirim” dedi

Diğer Haberler

MaRhyThe Türkiye